12 Δεκ 2009

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει ευκολότερα στη νίκη. Σε ορισμένες περιπτώσεις όμως, τα ατομικά λάθη των αμυντικών και του Τζόρβα παραλίγο να στοιχίσουν στον Παναθηναϊκό. Το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί και το επιτυχημένο ντεμπούτο των Νίκου Νιόπλια και Κριστόφ Βαζέχα στον πράσινο πάγκο.

TO ΜΑΤΣ

1' Ο αγώνας άρχισε.
4' Πάσα του Καραγκούνη στον Σισέ, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, όμως πριν σουτάρει τον έκοψε ο Γιαννούλης.
6' Φάουλ του Τούμα, δεν βγήκε κανείς στην πορεία της μπάλας και ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.
16' Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν για διαμαρτυρία.
20' Ο Ιάκομπ πήρε την κόντρα από τον Μπιάρσμιρ και μπήκε στην περιοχή, όμως πρόλαβε ο Καντέ και απομάκρυνε, πριν σουτάρει.
24' Λάθος γύρισμα του Μπιάρσμιρ στον Τζόρβα, αυτός προσπάθησε να την συγκρατήσει, αλλά έχασε τον έλεγχο, ο Ιάκομπ πήγε να μπει στη φάση με τον τερματοφύλακα τουΤριφυλλιού να προλαβαίνει να απομακρύνει.
27' Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, μπλόκαρε εύκολα ο Κοβαλέφσκι.
28' Ο Κατσουράνης εκτελεί άμεσα το φάουλ και με γέμισμα βρίσκει τον Σισέ που βγαίνει τετ α τετ, όμως το κοντινό σουτ του μπλόκαρε ο Κοβαλέφσκι.
35' Μακρινό σουτ του Ρουκάβινα, η μπάλα πέρασε άουτ.
38' Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Νίνη, ο Κοβαλέφσκι πρόλαβε και έδιωε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
41' Δυνατό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα πέρασε άουτ.
44' Εντυπωσιακή επέμβαση του Τζόρβα σε σουτ του Ιάκομπ.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
46' Ο Χριστοδουλόπουλος παίρνει τη θέση του Ρουκάβινα.
51' Δυνατό σουτ του Σισέ, δεν βρήκε στόχο.
53' Προσποίηση και σουτ του Ιάκομπ, ο Τζόρβας απέκρουσε στη γωνία του και ο Βύντρα πρόλαβε τον Επστάιν.
57' Συρτό σουτ του Καραγκούνη, μπλόκαρε ο Κοβαλέφσκι.
64' Γύρισμα του Τούμα από δεξιά, γυριστό του Γιάκομπ, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
67' Ο Χριστοδουλόπουλος έστρωσε τη μπάλα στον Κατσουράνη, το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.
70' Ο Καραγκούνης βρήκε με σέντρα τον Κατσουράνη, την κεφαλιά του όμως μπλόκαρε ο Κοβαλέφσκι.
73' ΓΚΟΛ Ο Σπυρόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά στον Σισέ, αυτός προσπάθησε να την πασάρει, η μπάλα βρήκε τον Σαρακατσάνο και στρώθηκε στον Νίνη, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε στα δίχτυα του Κοβαλέφσκι.
77' Ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε άουτ.
78' Ο Κονέ στη θέση του Τούμα και ο Ντίκα στη θέση του Παπαστεριανού.
80' Πάσα του Χριστοδουλόπουλου στον Σισέ, αυτός από πλεονεκτική θέση αστόχησε.
81' Ο Σιμάο στη θέση του Ζιλμπέρτο.
86' Σέντρα του Επστάιν από αριστερά, τραγικό λάθος του Τζόρβα που δεν συγκράτησε τη μπάλα, όμως ο Κονέ με ανάποδο ψαλίδι δεν σκόραρε σε κενή εστία.
89' Ο Γκάμπριελ αντί του Νίνη.
92' Ο Χριστοδουλόπουλος μπαίνει μέσα στη περιοχή, περνάει τον Κοβαλέφσκι και ανατρέπεται καθαρά, όμως ο Σπάθας δεν υποδεικνύει το πέναλτι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκάμπριελ αστοχεί εξ' επαφής.
93' Κοντινή κεφαλιά του Κατσαμπή, ο Τζόρβας απέκρουσε δύσκολα και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Μικρά Μικρά

Χωρίς προβλήματα έφτασε η αποστολή του Παναθηναϊκού στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.

Ο Κριστόφ Βαζέχα και ο Μιχάλης Ιορδανίνης στήνουν τους κώνους για να βγουν οι ποδοσφαιριστές και να πραγματοποιήσουν το ζέσταμα τους.

Πολλά τα πηγαδάκια στον αγωνιστικό χώρο του Καυτανζογλείου. Μεταξύ άλλων, οι Αντωνίου, Μπιάρσμιρ και Βύντρα τα λένε, οι μικροί διεθνείς Νίνης, Παπαστεριανός και Παπαζαχαρίας συζητούν, όπως και οι Κροάτες Μπόσνιακ και Γκαλίνοβιτς.

Στις 6:23 οι πράσινοι βγήκαν για να κάνουν προθέρμανση.

Ο κύριος όγκος των οπαδών του Παναθηναϊκού έφτασε περίπου στις 6:30 και σιγά-σιγά παίρνουν τη θέση τους στη Θύρα 1 του Καυτανζογλείου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Ηρακλής: Κοβαλέφσκι, Κατσιαμπής, Σαρακατσάνος, Περπερίδης, Γιαννούλης, Παπαστεριανός, Ηλιάδης, Τουμά, Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιάκομπ
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Σισέ, Ρουκάβινα, Νίνης