1 Οκτ 2009

Ντιναμό Βουκ.-Παναθηναϊκός 0-1

Ντιναμό Βουκ.-Παναθηναϊκός 0-1 (Β' ημίχρονο)Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Έναρξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα
4' Κίτρινη στον Λέτο
8' Ο Ταμάς έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Τριφυλλιού, ο Αντριάν Κριστέα έφυγε μόνος του, όμως ο Τζόρβας πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια.
18' Ο Αντριάν Κριστέα προσπάθησε να βρει τον Αντρέι Κριστέα, ο Τζόρβας βγήκε και μπλόκαρε.
20' Οι παίκτες της Ντιναμό αμύνονται σε δύο ζώνες πίσω από το κέντρο, κάτι που δεν επιτρέπει μέχρι στιγμής στον Παναθηναϊκό να βρει διαδρόμους προς την εστία του Ντόλχα.
23' Σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Γκόιαν προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Λέτο πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
35' Ο Παναθηναϊκός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει μέχρι στιγμής κάποια κλασική ευκαιρία.
43' Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σαλπιγγίδης δεν κατάφερε να μπει στη φάση και ο Γκόιαν έδιωξε μακριά την μπάλα.
Λήξη ημιχρόνου
*Στον άλλο αγώνα του ομίλου, με γκολ του Μπάιχλερ στο πρώτο από τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Στουρμ προηγείται με 1-0 της Γαλατάσαραϊ στο “Αλί Σαμί Γεν”.

Β' Ημίχρονο
46'
Στη θέση του Λέτο ξεκινά στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίνης.
51' Μακρινό σουτ του Κατσουράνη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντόλχα.
52' Στη θέση του Αλέξε μπήκε ο Ζίκου.
54' Σέντρα του Νίνη, ο Κατσουράνης έστρωσε την μπάλα στον Σαλπιγγίδη ο οποίος σούταρε, όμως έδιωξε ο τερματοφύλακας της Ντιναμό με γροθιές.
56' Ο Τόρζε έπιασε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα.
62' Ο Σαλπιγγίδης έστρωσε την μπάλα στον Κατσουράνη με τον Ντόλχα να διώχνει με ωραία επέμβαση.
65' Ο Αντριάν Κριστέα με διαδοχικές προσποιήσεις απέφυγε τον Σαριέγκι, έκανε το σουτ με τον Τζόρβα να διώχνει σε κόρνερ.
* Στο 63' η Γαλατά φέρνει το παιχνίδια στα ίσια με γκολ του Μπάρος.
67' Στη θέση του Σαλπιγγίδη μπήκε ο Ρουκάβινα.
74' Ο Μπόστινα βγήκε και στη θέση του πέρασε ο Ρους.
75' Κόρνερ του Καραγκούνη, ο Βύντρα γύρισε την μπάλα στον Ζιλμπέρτο με τον Βραζιλιάνο να μην μπορεί από ευνοϊκή θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ντόλχα.
77' Κίτρινη στον Ντιαμπατέ.
79' Ο Γιώργος Καραγκούνης με μακρινό σουτ στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας της Ντιναμό.
83' Στη θέση του Καραγκούνη μπήκε ο Χριστοδουλόπουλος.
86' Ο Νικολέσκου μπαίνει στη θέση του Άντριαν Κριστέα.
87' Ο Μπιάρσμιρ ανέτρεψε τον Νικολέσκου με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Σουηδός έίδε και την κίτρινη κάρτα.
88' Ο Νικολέσκου ανέλαβε και την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα άουτ.
90+1 Γύρισμα του Νίνη, ο Χριστοδουλόπουλος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
90+2 Κλέψιμο από τον Κατσουράνη που βγάζει την κάθετη στον Ρουκάβινα, όμως ο Κροάτης δεν μπορεί να αποφύγει τον Ντόλχα.
Λήξη παιχνιδιού.
Ο Παναθηναϊκός νικά την Ντιναμό με το γκολ του Γιώργου Καραγκούνη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ντιναμό Βουκουρεστίου: Ντόλχα, Σκαρλατάτσε, Ταμάς, Γκόιαν, Ντιαμπατέ, Τόρζε, Κονέ, Μπόστινα (74' Ρους), Άντριαν Κριστέα, Αντρέι Κριστέα, Αλέξε (52' Ζίκου).
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Κατσουράνης, Καραγκούνης (83' Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (46' Νίνης), Σαλπιγγίδης (67' Ρουκάβινα).

Μικρά-Μικρά
20:15

Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή της Ντιναμό Βουκουρεστίου. Σε απόσταση από το γήπεδο ανέμεναν το λεωφορείο οπαδοί της που αποθέωσαν τους παίκτες και ζήτησαν τη δεύτερη φετινή νίκη στον θεσμό.

20:20
Κάποιοι από τους VIP της Ντιναμό, που είναι στη λίστα παρακολούθησης του αγώνα έκαναν ήδη την εμφάνισή τους στη θύρα των επισήμων του Dynamo Stadium.