20 Σεπ 2009

Την 600η νίκη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα θέλει σήμερα ο Παναθηναϊκός

Την νίκη Νο 600 στο επαγγελματικό πρωτάθλημα στον αγώνα Νο 960 αναζητεί κόντρα στον Άρη ο Παναθηναϊκός στο σημερινό παιχνίδι του Ολυμπιακού Σταδίου.

Την 600η νίκη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα θέλει σήμερα ο ΠαναθηναϊκόςΟι πράσινοι τελείωσαν την περσινή σεζόν με 596 νίκες στις 30 διοργανώσεις από τότε που καθιερώθηκε ο επαγγελματισμός στο Ελληνικό πρωτάθλημα.
Αν και ο Άρης ήταν η πρώτη ομάδα που αντιμετώπισαν οι πράσινοι την περίοδο 1979-80 (3-3 στη Λεωφόρο) η πρώτη νίκη είχε σημειωθεί την δεύτερη αγωνιστική εκείνης της σεζόν επί της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με 1-0 με σκόρερ του μοναδικού γκολ τον Περουβιανό Χουάν Όρε.

Η ομάδα που έχει γνωρίσει τις περισσότερες ήττες από τον Παναθηναϊκό είναι ο Πανιώνιος (40) και ακολουθούν ο ΟΦΗ (39), ο Απόλλων (32) και ο Ηρακλής (32).
Από αυτές τις νίκες τις 373 τις έχει πετύχει ως γηπεδούχος και τις υπόλοιπες 226 εκτός έδρας. Η πρώτη εντός έδρας νίκη σημειώθηκε στις 21 Οκτωβρίου του 1979 επί της Δόξας με 2-0 (45’ Ελευθεριάδης, 88’ Υφαντίδης).
Σε αυτά τα 30 χρόνια οι πράσινοι έχουν αντιμετωπίσει 46 ομάδες στο επαγγελματικό πρωτάθλημα έχοντας να επιδείξει τουλάχιστον από μία νίκη με όλες.

Οι μεγαλύτερες σε έκταση νίκες είναι αυτές σε βάρος του Εδεσσαϊκού (9-1) την περίοδο 1992-93, της Δόξας Δράμας 8-0 (1993-94) και της Παναχαϊκής 8-0 (2001-2002).