18 Σεπ 2009

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 1-3

Οι περισσότεροι από όσους είδαν τον αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο, να θυμήθηκαν τα λόγια του Ιβιτσα Οσιμ που σε κάτι τέτοια παιχνίδια χαρακτήριζε πόρνη την μπάλα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 1-3Ναι ήταν πόρνη η μπάλα που έκανε όλα τα χατήρια των Τούρκων και γύρισε με τόσο προκληκτικό τρόπο την πλάτη στον Παναθηναϊκό. Από την άλλη πλευρά όμως χρειάστηκε να γίνουν μια σειρά τραγικών λαθών για να φθάσουμε σε αυτό το 1-3 που δίχως άλλο αποτελεί μαγική εικόνα μόνο σε ότι αφορά την έκταση του σκορ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1' Ξεκινάει ο αγώνας με ενός λεπτού σιγή για τον χαμό των δύο οπαδών του Παναθηναϊκού. Οι οργανωμένοι οπαδοί των πράσινων παρέμειναν σιωπηλοί για 13 λεπτά.
1' Πρώτη επίθεση του αγώνα για το Τριφύλλι.
4' Γκολ για την Γαλατασαράι. Ο Μπάρος θα βγάλει την σέντρα από τα δεξιά. Ο Μαρίνος θα κάνει λάθος εκτίμηση της φάσης και θα στρώσει την μπάλα για τον Ελάνο, ο οποίος από κοντά θα κάνει το 0-1.
10'
Εκτέλεση φάουλ από τον Λέτο, η μπαλά περνάει από πολλά πόδια και καταλήγει στην αγκαλιά του Λέο Φράνκο.
11' Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Γαλατά βγάζει μόνο του απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς τον Κεϊτά, ο οποίος πλασάρει πάνω από τον Κροάτη τερματοφύλακα. Λίγο πριν τη γραμμή τέρματος ο Μπίαρσμιρ απομακρύνει με κεφαλιά.
19' Κίτρινη κάρτα στον Γιόσου Σαριέγκι. Ο Βάσκος χάνει τον επόμενο αγώνα του Παναθηναϊκού στο Βουκουρέστι.
23' Σέντρα του Σπυρόπουλος, ο Σαλπιγγίδης δε θα καταφέρει να πιάσει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.
24' Αλλαγή για την Γαλατασαράι. Ο Ουγκούρ θα πάρει τη θέση του Εμρέ Γκιουνγκούρ
26' Τετ α τετ του Μίλαν Μπάρος με τον Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Τσέχος επιθετικός πλασάρει άουτ.
33' Σέντρα του Κιούελ, η μπάλα φεύγει από τον Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Σπυρόπουλος διώχνει προ του Μπάρος.
34' Σουτ του Ελάνο μέσα από την περιοχή, διώχνει αρχικά ο Γκαλίνοβιτς και εν συνεχεία ο Μπίαρσμιρ.
42' Σουτ του Μεχμέτ Τοπάλ καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
44' Κίτρινη κάρτα στον Λέο Φράνκο.
45' Ημίχρονο.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την Γαλατά στην σέντρα.
47' Γκολ για την Γαλατασαράι. Ο Μπάρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, πέρασε τον Γκαλίνοβιτς και έγραψε στην κενή εστία το 0-2.
48' Σουτ από τα πλάγια από τον Μίλαν Μπάρος, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
49' Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης στη θέση του Χριστοδουλόπουλου και ο Πετρόπουλος στη θέση του Κατσουράνη.
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Νίνη από τα δεξιά, ο Λέτο από το ύψος της μικρής περιοχής πλασάρει άουτ.
53' Σουτ του Νίνη απομακρύνει ο Λέο Φράνκο.
55' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Πετρόπουλος πλασάρει τον Λέο Φράνκο, αλλά η μπάλα θα περάσει εκατοστά δίπλα από το δεξιό δοκάρι της τουρκικής εστίας.
56' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.
57' Γκολ για την Γαλατασαράι. Χτύπημα φάουλ του Ελάνο, η μπάλα βρίσκει στο πόδι του Σαριέγκι και καταλήγει στο βάθος της εστίας του Γκαλίνοβιτς για το 0-3.
58' Σουτ του Λέτο από τα πλάγια απομακρύνει ο Λέο Φράνκο σε κόρνερ.
60' Σουτ του Νίνη, λίγο έξω από την εστία του Λέο Φράνκο.
61' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό από σουτ του Πετρόπουλου.
62' Αλλαγή για την Γαλατασαράι με τον Αρντά στη θέση του Ελάνο.
66' Άδικες αποδοκιμασίες από την εξέδρα για τον Μάριο Γκαλίνοβιτς
67' Σουτ του Μπάρος από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
71' Σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή θα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Λέο Φράνκο.
72' Τρίτη αλλαγή για την Γαλατασαράι. Ο Οζμπέκ αντικαθιστά τον Κεϊτά.
78' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Από μπαλιά του Καραγκούνη, ο Σαλπιγγίδης θα βρεθεί απέναντι στον Λέο Φράνκο και με σουτ θα κάνει το 1-3.
80' Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό. Το σουτ του Σαλπιγγίδη κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.
84' Σουτ του Ζιλμπέρτο Σίλβα λίγο πριν το σημείο του πέναλτι, απελπιστικά άουτ.
89' Προσπάθεια του Λέτο από τα αριστέρα, ο Νίνης θα γίνει αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του περνάει άουτ.
90' Κόρνερ του Λέτο. Ο Πετρόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Λέο Φράνκο θα μπλοκάρει την μπάλα.
90+2' Τέλος του αγώνα.