22 Αυγ 2009

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-3

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους πράσινους στο Ηράκλειο με το ίδιο σκορ που είχαν επικρατήσει του Εργοτέλη (3-0) και πριν από δύο χρόνια.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1' Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στην σέντρα.
2' Δύο συνεχόμενο κόρνερ του Εργοτέλη περνούν ανεκμετάλλευτα για τους Κρητικούς.
3' Κεφαλιά του Ρομάνο μέσα από την μικρή περιοχή, μπλοκάρει ο Γκαλίνοβιτς.
9' Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ζιμπρίλ Σισέ. Από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη πετάχτηκε ο Ζιμπρίλ Σισέ και με προβολή έκανε το 0-1.
15' Σισέ και Λέτο έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή του Εργοτέλη, αλλά η κεφαλιά του Γάλλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια των Κρητικών.
34' Σουτ του Ζούνιορ από εκτέλεση φάουλ δεν προβληματίζει τον Γκαλίνοβιτς και περνάει άουτ.
38΄Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Από εκτέλεση φάυλ του Ρομάνο, ο Μπέτο σηκώνεται πιο ψηλά από όλους, αλλά η κεφαλιά του χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς και καταλήγει άουτ.
40' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αργεντινός με συρτό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πόζα κάνοντας το 0-2.
44' Φάση καρμπόν με το γκολ του Λέτο. Μόνο που αυτή τη φορά το σουτ του Αργεντινού μέσου απέκρουσε ο Πόζα με τα πόδια.
45' Ενα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
45+1' Τέλος ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου με τον Εργοτέλη στην σέντρα.
51' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.
52' Σουτ του Μπούντιμιρ μπλοκάρει στη γωνία του ο Γκαλίνοβιτς.
53' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπούντιμιρ απο πλεονεκτική θέση στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς.
54' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Βερπακόφσκις παίρνει τη θέση του Ορφανού.
59' Πρώτη αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιμάο αντικαθιστά τον Χριστοδουλόπουλο.
60' Σουτ του Λέτο μπλοκάρει ο Πόζα.
63' Εκτέλεση φάουλ του Μπέτο πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς.
65' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρομάνο.
70' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ρουμπάκης στη θέση του Γιαλούση.
71' Η μπάλα σε σουτ του Ρομάνο περνάει λίγο έξω από το δεξιό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
72' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σαλπιγγίδης αφήνει τη θέση του στον Γκάμπριελ.
79' Η τρίτη αλλαγή του Παναθηναϊκού είναι αναγκαστική. Ο Γιώργος Καραγκούνης, μετά από ένα μαρκάρισμα του Ρομάνο, δίνει τη θέση του στον Σωτήρη Νίνη.
83' Τελευταία αλλαγή και για τον Εργοτέλη. Μπαίνει ο Δημήτρης Κοιλιάρας και βγαίνει ο Ρομάνο.
87' Ατομική προσπάθεια του Λέτο με τον Πόζα να διώχνει σε κόρνερ.
90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90+3' Τρίτο γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό 0-3.
90+3' Τέλος αγώνα.

Μικρά – Μικρά

17.20 Έφτασε στο Παγκρήτιο η αποστολή του Εργοτέλη.

17.40 Μισή ώρα μετά την ομάδα του Ηρακλείου έφτασε στο γήπεδο και η αποστολή του Τριφυλλιού.

18.39 Στα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της Σούπερ Λίγκα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (58' Μαρσελίνιο / 35' Τζανής) και Αρης-Ατρόμητος 1-0 (67' Νασούτι). Για λογαριασμό του Ατρομήτου αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Στέργιος Μαρίνος.

18.49 Ζέστη και ισχυροί άνεμοι συνθέτουν το σκηνικό των καιρικών συνθηκών πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Το Παγκρήτιο έχει κατασκευαστεί σε τέτοια τοποθεσία, σε ανοικτό μέρος, που ευνοεί τη δημιουργία ισχυρών ανέμων.

* Πρεμιέρα στο στάδιο του Παγκρητίου για το ηλεκτρονικό εισιτήριο.

* Περίπου 3.000 φίλοι του Τριφυλλιού αναμένεται να παραβρεθούν στο Παγκρήτιο.

* Ο Χενκ Τεν Κάτε επέλεξε τους: Γκαλίνοβιτς, Μπιάρσμιρ, Βύντρα, Σαριέγκι, Δάρλας, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Σισέ. Στον πάγκο ο Ολλανδός θα έχει τους Τζόρβα, Μαχλελή, Ρουκάβινα, Νίνη, Γκάμπριελ, Πετρόπουλο και Σιμάο.

* Από την πλευρά του ο Καραγεωργίου παρατάσσει τους: Πόζα, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Γιαλούσης, Σασιασβίλι, Ρομάνος, Ορφανός, Μπέτο, Μπουντιμίρ, Τσεσνάουσκις.

* Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Παμπορίδης (Κιλκίς). Ο Παναθηναϊκός έχει να συναντήσει τον συγκεκριμένο διαιτήτή από τις 13 Απριλίου του 2008 και τη νίκη επί του Αρη με 1-0 στη Λεωφόρο. Πέρυσι ο Παμπορίδης δεν σφύριξε κανένα ματς του τριφυλλιού.

upload:δείτε εδώ εικόνες απο το ματς

note:Το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα βρήκε ο Αντρέας Ιβανσιτς για πρώτη φορά στη θητεία του στην Μπουντεσλίγκα. Θύμα του έπεσε η διάσημη Μπάγερν του Λουίς Φαν Γκάαλ.