16 Ιουλ 2009

ΓΚΡΟΙΤΕΡ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-2

Δημοσίευση: 15 Ιουλίου 2009 18:51

Με ανατροπή ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Γκρόϊτερ Φιρτ στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι στην Αυστρία. Οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν αλλά ανέτρεψαν το σκορ πριν κλείσει το ημίχρονο.

ΓΚΡΟΙΤΕΡ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-2 Στην επανάληψη ο Τεν Κάτε έδωσε την ευκαιρία στον Λέτο και τον Σισέ να αγωνιστούν για πρώτη φορά. Ό νεαρός Γιώργος Μαχλελής κάλυψε με επιτυχία την θέση του δεξιού μπακ και ο Τεν Κάτε για πρώτη φορά στα φιλικά άφησε τον ίδιο δεξιό μπακ σε όλο το 90λεπτο.Πρώτη εμφάνιση στα φιλικά και για τον Μπράις Μουν στη θέση του δεξιού χαφ στα τελευταία 20 λεπτά.

Δείτε τις κυριότερες στιγμές του φιλικού με την Γερμανική ομάδα:

1. Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Γκάμπριελ σε ρόλο αρχηγού, τον νεαρό Μαχλελή να καλύπτει το δεξιό άκρο της άμυνας και τον Μελίσση το αριστερό.
2. Μερικοί Ελληνες από την Αυστρία και την Γερμανία βρέθηκαν στο Κιτζμπίχελ για να δουν από κοντά τον Παναθηναϊκό.
10. Η Γκρόιτερ ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Τσάϊλερ σε σέντρα του Πριμπ.
12. O Παναθηναϊκός ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ του Καντέ σε κόρνερ του Νίνη.
20. Ματίας Μπιάρσμιρ και Ζιμπέρτο Σίλβα κάθονται δίπλα δίπλα στην άκρη του πάγκου των αναπληρωματικών και παραλουθούν τον αγώνα.
30. Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.
32. Κεφαλιά του Πετρόπουλου φεύγει άουτ σε καλοκτυπημένο φάουλ του Νίνη.
37. Σπουδαία ευκαιρία με τον Χριστοδουλόπουλο να πλασσάρει άουτ σε κενή εστία.
40. Ο Παναθηναϊκός διπλασιάζει τα τέρματα του με ωραίο πλάγιο πλασέ του Πετρόπουλου σε κάθετη πάσα του Χριστοδουλόπουλου.
42 Κίτρινη στον Γκάμπριελ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46 Ο Σεμπάστιαν Λέτο κάνει την πρώτη του εμφάνιση αντικαταστώντας τον Γκάμπριελ.
58 Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Λέτο, μπλοκάρει ο Λάμπουε.
60 Κίτρινη κάρτα στον Μουχτάρι.
62 Ο Σαριέγκι πήρε την θέση του Κατσουράνη και ο Καντέ από στόπερ έγινε αμυντικό χαφ δίπλα στον Σιμάο.
70 Ο Μουν στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.
74 Πρώτη εμφάνιση και για τον Ζιμπρίλ Σισέ στη θέση του Πετρόπουλου. Το ίδιο λεπτό και ο Σπυρόπουλος πήρε τη θέση του Μελίσση.
87 Δοκάρι η Γκρόιτερ σε σουτ του Τσάϊλερ.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Καρνέζης, Μαχλελής, Μελίσσης (74' Σπυρόπουλος), Καντέ, Μενσά, Κατσουράνης (62' Σαριέγκι), Σιμάο, Γκάμπριελ (46' Λέτο), Νίνης (83' Σαλπιγγίδης), Χριστοδουλόπουλος (70' Μουν), Πετρόπουλος (74΄Σισέ).
ΓΚΡΟΙΤΕΡ ΦΙΡΤ: Λόμπουε, Μπιλίσκοφ, Μαουσμπέργκερ, Μάινερ, Φάλκενμπεργκ, Φέρστνερ, Πριμπ, Μοχτάρι, Σρεκ, Αλάγκουϊ, Τσάϊλερ, Μέλερ.